9 lipca 2025 . Temperatura powietrza 14.38 °C . Gości na portalu: 106 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2016-12-16, godz.01:41W czwartek 15 grudnia 2016 roku odbyła się XXVIII sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku, w której uczestniczyło 14 radnych.
Powrót do strony głównej
Uchwalili budżet na 2017 rok
W czwartek 15 grudnia 2016 roku odbyła się XXVIII sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku, w której uczestniczyło 14 radnych.





Obrady w głównej mierze zdominowała dyskusja nad projektem uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej i uchwały budżetowej Gminy Wyrzysk na 2017 rok. Projekt budżetu, opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz autopoprawki burmistrza przedstawiła skarbnik Gminy Grażyna Urbanek.


Jako pierwszy opinię o projekcie budżetu przedstawił radny Roman Łuka: - Przedmiotowy projekt przygotowany jest starannie i można go zaliczyć do bezpiecznych na miarę naszych możliwości. Uważam, iż jest on konsekwencją wcześniej przewidzianych, planowanych oraz podjętych działań. Dodam, iż podjęty projekt nie do końca mnie zadowala, bo wiem, iż potrzeby są dużo większe. Niestety realia budżetu gminy są mocno ograniczone i oby nie było tak zawsze. Natomiast dzięki temu, że w sierpniu bieżącego roku wysoka rada podjęła uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych, zostało poprawione bezpieczeństwo ekonomiczne w zakresie płynności finansowych budżetu, a tym samym wytworzyła się szansa, aby znacząco zwiększyć realizację zadań inwestycyjnych.

Sporo uwag do podejmowanej uchwały budżetowej miała radny Grzegorz Ozimina: Uważam, że zbyt mało poświęciło się uwagi na temat oszczędności. Oczywiście zadania nałożone przez państwo są coraz większe, a nie widać działań, które by w jakiś sposób wymuszały działania oszczędnościowe. Dzięki programowi 500+, pani skarbnik, jak i burmistrz może się cieszyć, że nie przekroczyliśmy zadłużenia przekraczającego 49 procent, bo gdybyśmy uwzględnili tą kwotę, to byśmy na dzień dzisiejszy powyżej 60 procent posiadali zadłużenia. Powinniśmy rządowi dziękować za dodatkową poprawę sytuacji - mówił radny kontynuując: - Błędem jest kontynuowanie inwestycji na ulicy Pocztowej. Rozbudowa, przebudowa czy remont, od roku próba wykonania przetargu skutecznego nie odnosi skutku. Tam był najpierw zlikwidowany ZGM, a teraz próbujemy na siłę otworzyć. Tam nie ma warunków do odbudowy czy powstania z powrotem i remontowania bez sensu... Działania dalej w tym kierunku są nieprzemyślane. Również planowane są pieniądze na remont drogi od szkoły do amfiteatru. Skoro mamy remontowaną ulicę Staszica, to powinniśmy szczególnie ten odcinek do szkoły. On jest zagrożeniem. Nie spełnia norm jakie obowiązują przy drogach gminnych. Minimalna szerokość drogi gminnej wynosi 4,5 metra, a ta droga ma 4 metry i tu jest problem, tu jest zagrożenie życia dla dzieci i dla osób, które tam się poruszają. Powinniśmy zacząć od remontowanej drogi w kierunku szkoły, a nie kontynuować gdzieś tam.
Radny Ozimina zwrócił również uwagę na inne sprawy, mówiąc: - Problemem jest również sprawa klubu na targowisku, jak i remontu remizy. Łącznie to jest 1 100 000 złotych. Remontujemy klub na targowisku już od lat. Co roku idą setki tysięcy pieniędzy, tak samo na remizę, a efektów nie widać. Uważam, że powinniśmy się na coś zdecydować, bo dalej nie wiemy jaki efekt uzyskamy. Budynek na dzień dzisiejszy nie spełnia żadnych wymogów, ani izolacyjności, ani funkcjonalności. Remiza nie jest również przystosowana do nowego sprzętu i usytuowanie tego obiektu w tym miejscu dalej stwarza zagrożenie dla zwykłych, normalnych uczestników ruchu drogowego... Drugi, trzeci rok kontynuujemy również inwestycję Pod Czubatką. Dajemy tam nakłady i wychodzi, że ta ulica jest najważniejsza w Wyrzysku. Nie jest najważniejsza w Wyrzysku. Tym bardziej, że w ostatnim okresie przewidywane jest rozpoczęcie rozbudowy oczyszczalni i PSZOKu. Inwestowanie na dzień dzisiejszy w drogę, która już jest, uważam że mija się z celem. Uważam, ze mamy wiele ważniejszych zadań, które powinniśmy tutaj w tym kierunku pójść.

Radny Józef Jasik podsumowując projekt budżetu zwrócił uwagę na fundusz sołecki: - Z tego budżetu wynika, że fundusz sołecki jest coraz bardziej sensownie, merytorycznie i rzeczowo wykorzystywany. Dlatego, że zaplanowane środki w wielkości ponad 60 tysięcy są zaplanowane w remonty chodników, dokumentacje, remonty dróg i tak dalej. Rady sołeckie stanęły na wysokości zadania i fundusz sołecki inwestują w swoją infrastrukturę drogową na wsiach, a w mniejszym stopniu jest ten fundusz jak gdyby konsumowany w inny sposób. Jest to uważam dobra droga i należy w taki sposób ten fundusz sołecki wykorzystywać.
Do funduszu sołeckiego odniósł się także radny Grzegorz Ozimina: - Uważam, że jak w poprzednim roku była taka umowa, że również dotyczy mieszkańców Wyrzyska... 270 tysięcy, które idą na wioski to są duże pieniądze. Uważam, że jak najbardziej się im należą, ale również należą się pieniądze mieszańcom Wyrzyska. Tym bardziej, że stan chodników, które są naprawiane na wioskach jest jak najbardziej dobry, chociaż nie zawsze, później w internecie oglądamy, ale tego również wymaga stan chodników na terenie Wyrzyska... Większość miast wchodzi w tzw. budżet obywatelski. Powinniśmy w ramach tego budżetu obywatelskiego wciągnąć mieszkańców mieszkańców Wyrzyska, żeby również mogli proponować inwestycje, które ich zdaniem są pilne dla danych mieszkańców. Wtedy byśmy się nie dziwili, że mieszkańcy poszczególnych osiedli, jak i Wyrzyska są tacy obojętni i jakakolwiek próba spotkania czy wyciągnięcia ich mija się z celem, bo oni uważają, że nie mają żadnego wpływu. By mieli konkretny wpływ na każdym osiedlu, żeby każda Rada Osiedlowa zaproponowała jakiś budżet i uzyskał on poparcie mieszkańców. Uważam, że byłby to korzystny kierunek i działanie w tym celu.

Zanim uchwałę budżetową poddano pod głosowanie, radny Stefan Wełniak zapewnił, że członkowie klubu Rady Miejskiej, któremu przewodniczy będą głosować jednogłośnie za przyjęciem budżetu na 2017 rok.

Ostatecznie radni uchwałę budżetową przyjęli prawie jednogłośnie, przy jednym głosie przeciwnym, który należał do radnego Grzegorza Oziminy.
W budżecie Gminy Wyrzysk na 2017 rok przyjęto dochody w łącznej kwocie 54.300.000 złotych, z czego dochody bieżące to 53.221.000 złote, a dochody majątkowe to 1.079.000 złotych. Wydatki budżetu ustalono w łącznej kwocie 57.950.000 złotych, z czego wydatki bieżące to 52.191.798,36 złotych, a wydatki majątkowe to 5.758.201,64 złotych. Deficyt budżetu ustalono w kwocie 3.650.000 złotych.

Po przyjęciu uchwały głos zabrał także przewodniczący rady Stefan Rymer: - Budżet został uchwalony, zatem życzmy sobie, aby przede wszystkim zostały wykonane dochody z tego budżetu, bo wynik finansowy dochodów będzie mówił o możliwościach realizacji wydatków. To już tak jest. Zamierzenia w budżecie są na miarę możliwości, ale o wszystkim będzie decydowało wykonanie wskaźników dochodowych. Dlatego można praktycznie od dzisiaj rozpocząć działania tam gdzie to jest możliwe, aby przystąpić do ogłaszania przetargów, wykonywania tego co idzie, abyśmy mogli z nowym rokiem realizować te zadania.

Głos zabrała także burmistrz Bogusława Jagodzińska: - Bardzo dziękuję państwu za podejście pozytywne do zaproponowanego przeze mnie projektu budżetu, a dyskutowanego i wypracowanego podczas posiedzeń komisji poszczególnych. Cieszę się ogromnie, że państwo zauważyliście pewną logikę w tworzeniu tego budżetu, jak i poprzedniego i jak również Wieloletniej Prognozy Finansowej. Bierzemy pod uwagę wszystkie aspekty życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, które są ważne przy tworzeniu projektu budżetu. Rzeczywiście inwestycje, które robimy na terenie miasta Wyrzysk są inwestycjami, które wynikają z potrzeb społecznych i z kolejności realizowanych także przez inne instytucje czy jednostki samorządu terytorialnego przedsięwzięcia. Cieszę się, że państwo rozumieją potrzebę dokonywania pewnych modyfikacji, potrzebę patrzenia na budżet i na zadania globalnie. Bardzo państwu dziękuję za zaufanie i mam nadzieję wzorem roku obecnego i poprzedniego, że wszyscy dołożymy starań do tego, by ten budżet zrealizować sprawnie oczywiście w 100 procentach. Mam nadzieję również, że dzięki państwa wsparciu te zadania będą realizowane szybko, terminowo i będą służyły mieszkańcom.



Tradycyjnie o innych sprawach poruszonych podczas obrad napiszemy w odrębnych tematach.


















Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.